*** Markó Béla szövetségi elnök Szabó Károly szenátorral együtt 1996. szeptember 11-én megbeszélést folytatott Szebenben dr. Paul Philippivel, a Német Demokrata Fórum elnökével és a szervezet más vezetőivel.
Ugyanakkor sor került a Szeben megyei RMDSZ vezetőivel való megbeszélésre is.
*** Szerdán, szeptember 11-én, Frunda György szenátor, az RMDSZ elnökjelöltje 15 perces interjút adott a moszkvai NTV-nek, a legnagyobb orosz magán TV-adónak. Interjújában Frunda György a román-magyar alapszerződésről, a romániai magyarság elvárásairól, valamint a román kormány vállalt kötelezettségeinek teljesítéséről, illetve nem teljesítéséről fejtette ki véleményét a volt Szovjetunió egész területén sugárzó NTV riporterének.
*** Az RMDSZ Temes megyei szervezete kezdeményezésére és rendezésében 1996. szeptember 16-án, a román-magyar alapszerződés aláírásának napján kerül sor Temesváron az őrzők, vigyázzatok a strázsán magyar ökumenikus gyülekezésre, a gyárvárosi Milleneumi Templomban, 15 órai kezdettel.
Felkért szónokok: Főtisztelendő Szabó Dénes főesperes, házigazda, Főtisztelendő Tempfli József, nagyváradi római-katolikus megyéspüspök, Főtisztelető Tőkés László, királyhágómelléki református püspök, az RMDSZ tiszteletbeli elnöke, Markó Béla, az RMDSZ szövetségi elnöke, Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetsége Erdélyi Társaságának elnöke, Zalatnay István, a budapesti Erdélyi gyülekezet lelkipásztora, Balaton Zoltán, dr. Bárányi Ferenc, Toró T. Tibor, az RMDSZ Temes megyei szervezetének társelnökei, Bodó Barna, megyei tanácsos, dr. Oberst László, városi tanácsos.
A találkozó mővészvendégei: Bartis Ildikó, a marosvásárhelyi Nemzeti Színház mővésze és Dinnyés István előadómővész.
A szervezők tisztelettel felkérnek mindenkit, aki fontosnak érzi közösségi értékeink megőrzését és hosszú távú jelenlétünket szülőföldünkön, ha csak teheti, vegyen részt a rendezvényen.
Kérjük, jelezzék részvételi szándékukat a 056-193338-as temesvári telefonszámon.
*** A Szenátus szeptember 9-i ülésén, a Közegészségügyi szolgáltatásokról és az Állami Egészségügyi Felügyelőségről szóló törvénytervezet általános, majd szakaszonkénti vitájában Kozsokár Gábor Kovászna megyei szenátor szólalt fel többször is. Kifogásolta, hogy az új jogszabály igen kevéssé módosítja a vonatkozó korábbi törvényt, túlzott centralizmus jellemzi, és a helyhatóságokra csak kötelezettségeket ró, miközben jogkörüket nem teljesíti ki.
Ugyanezen az ülésen Incze Tibor Fehér megyei szenátor interpellációt nyújtott be a tanügyminiszterhez a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium ügyében. Felhívta az illetékesek figyelmét arra, hogy az épület állaga veszélyesen leromlott, a sürgősen esedékes munkálatok kivitelezéséhez szükséges 1 milliárd lejből pedig a különböző források, a tetemes adományokat is ideértve, csupán 259,5 millió lejt biztosítanak. Hasonlóképpen írásbeli választ kért a kormánytól arra a kérdésre, hogy az 1997-es állami költségvetésben biztosítanak-e megfelelő összeget Marosújvár városközpontjának a sókitermelés következtében üregessé vált altalaja feltöltéséhez szükséges munkálatokra.
*** 1996. szeptember 11-én, az Országos Szakszervezeti Tömörülés (BNS) szervezésében kerekasztal-megbeszélésre került sor Bukarestben a romániai gazdaság jelenlegi helyzetéről és jövőbeni alakulásáról. A kerekasztal résztvevői a politikai pártok gazdasági szakértői, parlamenti képviselők, gazdasági kutatóintézetek képviselői voltak. A politikai pártok képviselői bemutatták választási, illetve kormányzási programjuk gazdasági-pénzügyi vonatkozásait. Az RMDSZ részéről Mátis Jenő Kolozs megyei képviselő vett részt a rendezvényen, és ismertette szövetségünk gazdasági programjának főbb pontjait.