*** KÖZLEMÉNY
Az RMDSZ képviselôházi frakciója az önálló Bolyai Tudományegyetem megszüntetését jogsértô intézkedésnek tartja és szükségesnek tartja ezen jogsérelem orvoslását.
A testület tudatában van annak, hogy a jelenlegi, államilag támogatott, magyar tannyelvû felsôfokú oktatás kibôvítése elengedhetetlenül szükséges önazonosságunk megôrzése és fejlesztése érdekében.
A frakció képviselete soha nem javasolta a más városban való egyetem létrehozásának alternatíváját az önálló, államilag támogatott, Kolozsvár-központú Bolyai Tudományegyetem újraalakításával szemben.
Ez utóbbi megvalósítása, a Babeš-Bolyai Egyetem kibôvítése és más, önálló magyar tannyelvû felsôfokú oktatási intézmény létrehozása nem egymást kizáró alternatívák, hanem egymást kiegészítô lehetôségek.
A kérdés kapcsán elharapózodott, egymást vádoló, az alternatívákat kizáró jellegû vitát károsnak tartjuk, amely csak megnehezíti a romániai magyar közösség számára megfelelô tanügyi rendszer kialakítását.
Bukarest, 1997. október 28.
Az RMDSZ Képviselôházi Frakciója
*** Kedden, október 28-án, az RMDSZ három képviselôje szólalt fel napirend elôtt a Képviselôházban a sajtó és egyes ellenzéki politikusok szándékosan zavart és feszültséget keltô nacionalista megnyilvánulásaival kapcsolatban.
Politikai nyilatkozatában Márton Árpád Kovászna megyei képviselô részletes adatokkal cáfolta azon véleményeket, miszerint a románok el vannak nyomva a két magyar többségû megyében. Az RMDSZ képviselôje szerint Sepsiszentgyörgyön a román nemzetiségûek minden intézmény vezetôségében nagyobb arányban vannak képviselve, mint lakossági arányuk (23%). A katonai és belügyminisztériumi egységek, a SRI, a Pénzügyôrség és a Számvevôszék vezetôi kivétel nélkül románok, a bírók 75%-a, a minisztériumok decentralizált intézményei vezetôinek 50%-a, az állami vállalatok vezetôinek 34,6%-a, az orvosok 28%-a román nemzetiségû. Ugyanakkor a román pedagógusok száma 553-ról 848-ra nôtt az elmúlt hét évben és 14 iskolában létesítettek román tagozatot.
Antal István Hargita megyei képviselô felelôsségteljes hozzáállásra szólította fel a sajtót és konkrétan megcáfolta az Adevãrul és az Evenimentul Zilei egy-egy rossszindulatú és szenzációhajhász cikkét a székelyföldi helyzetrôl. Mint az RMDSZ képviselôje kifejtette, a magyar cserkészeknek nemcsak magyarországi és belgiumi testvérszervezeteikkel van kapcsolatuk, hanem elsôsorban a Román Cserkészszövetséggel is. Mivel az egyik cikk a Kolping Családok Egyesületét is alaptalanul vádolja Antal István röviden ismertette ezen 150 éves szervezet nemzetközi megbecsülést kiváltó munkáját.
Ugyancsak a szélsôséges és demagóg megnyilvánulásokra válaszolva Tamás Sándor Kovászna megyei képviselô a „22” címû hetilap alapján idézett részletesen egy régóta Sepsiszentgyörgyön elô román filozófiatanárnôt, aki felháborodásának adott hangot amiatt, hogy egyes nacionalista politikusok és újságírók szándékosan megtévesztik a közvéleményt. „Így éreznek az európai gondolkodású Kovászna megyei románok és jó lenne, hogy ha ezt a hozzáállást tenné magáévá minden román, nemcsak a Hargita és Kovászna megyeiek” – fejezte be felszólalását Tamás Sándor képviselô.
*** A történelmi magyar egyházak vezetôi tisztelettel meghívják a sajtó képviselôit az RMDSZ bukaresti székházában október 29-én 15.00 órakor tartandó sajtóértekezletre, melynek témája az egyházak és az állam viszonyának alakulása az elmúlt évben és ezen belül: az Egyházügyi törvény kidolgozásának jelenlegi állapota, az államosított vagy elkobzott egyházi javak helyzete és az egyházi oktatás kérdése.