*** KÖZLEMÉNY
Az 1998-as évben ünnepeljük az 1848-as európai szabadságharc 150. évfordulóját, amely megnyitotta a polgári demokráciák útját földrészünkön.
- március 15-e a magyar nemzet történetében úgyszintén a szabadság, egyenlôség, testvériség jegyében meghirdetett nemzeti értékekhez való ragaszkodást, a polgári fejlôdést jelentô reformot és az azért vívott hôsies harcot jelképezi.
A nemes célok és eszmék ünnepén túl, e forradalom és szabadságharc magában hordozza mindazokat a tanulságokat, amelyek újra idôszerûvé váltak Kelet-Európa nemzetei számára, mivel a 48-as eszmék már nem csak forradalmi üzenetet, hanem az európai felzárkozás politikai és társadalmi követelményeit jelentik.
A szabadságharc 150. évfordulójára emlékezô rendezvényeinket tegyük tehát – az 1848-as forradalom szellemiségéhez híven – az alapvetô polgári és közösségi jogok, a másságtûrés kinyilvánításának ünnepévé.
Ez alkalommal is tegyünk bizonyságot amellett, hogy hívei vagyunk az európai integrációs folyamatnak; olyan demokratikus struktúrák kialakulásához kívánunk hozzájárulni hazánkban, amelyek elôsegítik az általános társadalmi és gazdasági reformfolyamatot, s ennek keretében szavatolják önazonosságunk megôrzésének intézményesített, törvényes garanciáit.
Kérjük az RMDSZ-szervezeteket, a civiltársadalmi egyesületeket és társaságokat, hogy a helyi hagyományoknak megfelelôen, méltósággal ünnepeljék meg nemzeti ünnepünket.
Az RMDSZ Ügyvezetô Elnöksége
*** 1998. március 6-án tanácskozásra került sor Petrozsényban, a Református Egyházközség tanácstermében. A tanácskozáson azt az átfogó, a Zsil-völgye magyarságát felmérni szándékozó ôszi programot vitatták meg, amelyet a Diaszpóra Alapítvány fog koordinálni.
A tanácskozáson részt vettek a helyi egyházak képviselôi, RMDSZ-tisztségviselôk, tanárok, a programban aktív szerepet vállaló teológus hallgatók. A Diaszpóra Alapítványt Vetési László elnök, az RMDSZ Ügyvezetô Elnökségének Mûvelôdési és Egyházügyi Fôosztályát Dáné Tibor Kálmán fôosztályvezetô képviselték az összejövetelen.
Nemcsak az ôszi felmérô program körvonalazódott, hanem a völgy magyarságának általános – szociális, tanügyi, kulturális – gondjai is terítékre kerültek. Az általános elképzelés szerint egy, az egyházak által is támogatott közmővelôdési egyesületre vagy alapítványra van szükség, mely mint jogi személy tudná felvállalni a Zsil-völgye magyarságának jelzett problémáit. Az ôszi felmérô munka kiértékelése után lehet majd teljes képet kialakítani az ottani szórványmagyarság reális lélekszámáról, gondjairól. Addig is az RMDSZ Mővelôdési és Egyházügyi Fôosztálya támogatni fogja a völgy magyarságának az erdélyi és anyaországi közmûvelôdési életbe történô még erôteljesebb bevonását.
*** Hétfôn, március 9-én Szilágyi Zsolt Bihar megyei képviselô interpellált a Képviselôházban a határátkeléskor fizetendô benzinilleték ügyében. Rámutatott arra, hogy az új benzinárak következményeként a gépkocsival külföldre (de megkülönböztetô módon csak a Nyugatra!) utazóktól bevasalt illeték a kötelezô biztosítási díjjal – az ún. zöld kártyával – együtt csaknem egymillió lejre rúg, ami valósággal luxussá teszi a romániai állampolgárok számára a kiutazást, és az európai integráció szellemével ellentétes módon gátolja, nehezíti a romániai magyarok és a magyarországi románok kapcsolattartását az anyaországgal. Az RMDSZ-képviselô kérte a vonatkozó kormányrendelet törlését, illetve módosítását, és csatolta a Magyarországi Románok Önkormányzata elnökének ezzel kapcsolatos levelét.