1999

1999. január 14., csütörtök VII. évfolyam, 1395. szám

***      Mint már jelentettük, 1999. január 13-án, szerdán, Markó Béla szövetségi elnök Budapestre látogatott, ahol az Országházban fogadta őt Orbán Viktor, a Magyar Köztársaság miniszterelnöke. A helyzetértékelő kölcsönös tájékoztatáson túl a megbeszélésen egyaránt szóba kerültek a romániai magyarságot foglalkoztató kérdések, akárcsak a két ország együttmőködésének lehetőségei. Ez utóbbiak kapcsán Orbán Viktor bejelentette, hogy Bukarestből megérkezett a hivatalos visszajelzés, amelynek értelmében Radu Vasile román miniszterelnök február 9-én hivatalos látogatást tesz Budapesten.

A találkozó utáni sajtóértekezleten a magyar kormányfő kijelentette, hogy kormánya változatlanul támogatja a romániai magyarság törekvését egy önálló magyar tannyelvő egyetem létrehozására. Markó Béla kérdésre válaszolva elmondta, hogy a romániai magyar kisebbség képviselői egyértelmően állást foglaltak a Petőfi-Schiller egyetem létrehozása mellett, és hozzátette, hogy az egyetem ügye mellett a romániai Tanügyi törvény megszületése érdekében is számít a magyar kormány támogatására. Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a magyar kabinet érdekelt a romániai kormánykoalíció politikai és gazdasági sikereiben, majd hozzátette: a magyar gazdaságot irányító miniszterek készek szoros együttmőködés kialakítására Romániával. Markó Béla elmondotta, hogy a román kormány az év első felében szeretné felgyorsítani a gazdasági reformfolyamatot. Véleménye szerint Budapest és Bukarest kölcsönös érdeke, hogy a magyar tőke részt vegyen a romániai privatizációban. A schengeni egyezmény kapcsán az RMDSZ elnöke megerősítette: nincs napirendena a két ország között a kettős állampolgárság intézményének esetleges bevezetése. A magyar kormány az EU tárgyalások során arra törekszik, hogy a probléma megoldása ne nehezítse a határátlépésben, a vízumkérdésben kialakult viszonyokat.

 

***      Radu Vasile miniszterelnök 1999. január 13-án kibocsátott rendeletével Kerekes Gábor marosvásárhelyi mérnököt aznapi hatállyal kinevezte a Román Fejlesztési Ügynökség alelnökévé.

Kerekes Gábor Marosvásárhelyen született 1958. június 23-án. Szülővárosában, a Bolyai Farkas Líceumban érettségizett, majd 1983-ban gépészmérnöki diplomát szerzett a kolozsvári Mőszaki Egyetemen. 1990-ben a Wupperthali Mőszaki Akadémián a számítógépes rendszerek és robotika terén szerzett magasszintő képesítést és diplomát, majd 1992-ben az amerikai Virginia állambeli Restonban nyomdatechnikai tanulmányokat is folytatott. 1993-ban menedzsment és marketingtudományból szerez diplomát az Open Business School angol nyelvő kurzusain. 1990–1994 között a kolozsvári Gloria Nyomda és Könyvkiadó vezérigazgatója, majd utána a Tipoholding Rt. Románia első nyomdaipari holdingjának  alapító tagja és társigazgatója. Német és angol nyelven egyaránt jól beszél.

Ugyancsak 1999. január 13-i hatállyal Radu Vasile miniszterelnök kinevezte Lányi Szabolcs volt ipari államtitkárt a Tudomány, Tehnológia és Újítás Országos Ügynöksége elnökévé, Birtalan József volt szállításügyi államtitkárt pedig a Kis- és Közepes Vállalatok Ügynökségének alelnökévé.