1999

1999. január 22., péntek VII. évfolyam, 1400. szám

***      A Parlament január 22-re összehívott rendkívüli ülésszakán, amely a demokratikus jogállamot fenyegető válságos helyzet megkövetelte intézkedéseket hivatott megvitatni és jóváhagyni, az RMDSZ álláspontját Markó Béla szövetségi elnök és Frunda György szenátor fejtette ki. Miután rámutatott arra, hogy az RMDSZ nem egyszer felhívta a figyelmet arra a veszélyre, amelyet a szélsőséges nacionalista erők jelentenek Románia európai integrációjára, a nyugati típusú demokratikus országokhoz való felzárkózására, Markó Béla hangsúlyozta, hogy a román társadalomnak a demokrácia és a diktatúra között kell választania. Frunda György szenátor ugyancsak arra figyelmeztetett, hogy a demokratikus erőknek össze kell fogniuk a demokratikus jogállam védelméért, Románia európai integrációjáért.

 

***                                  Az RMDSZ területi és helyi szervezeteihez

 

  1. január 21-én, csütörtökön, az államelnök által Cotroceni-be összehívott találkozón az RMDSZ részéről Markó Béla szövetségi elnök és Takács Csaba ügyvezető elnök vett részt.

Egyetértettünk azzal, hogy amennyiben szükséges, be kell vezetni a sürgősségi állapotot, mert a bányászmegmozdulások most már egyértelmően a jogállam és a demokrácia ellen irányulnak, mögöttük szélsőséges politikai erők állnak.

Javasoljuk a helyi és területi szervezeteknek, hogy amikor az eseményeket értelmezik, tegyenek éles különbséget a létező, valós  sokszor súlyos szociális elégedetlenség és az ezt saját céljaira felhasználó szélsőséges politikai szándék között. A kommunista-nacionalista restauráció reális veszély ebben a pillanatban, mely ellen határozottan fel kell lépni.

Helyeseljük a belügyminiszter lemondását. Ennek már régebb meg kellett volna történnie, mert a Belügyminisztériumot súlyos mulasztások terhelik.

 

Bukarest, 1999. január 22.

 

                                                                                                            Az RMDSZ Sajtóirodája

 

***      Az 1999. január 23-ra, szombatra, tervezett Nyárádszeredai Fórum szervezői a bányászmegmozdulás által keltett súlyos, a demokráciát és a jogállamot alapjaiban fenyegető helyzetre való tekintettel, és azért, hogy a rendezvényt ne engedjék ürügyként felhasználni semmilyen demokrácia, kormány vagy magyarságellenes diverzió céljaira, egy későbbi időpontra halasztották a Nyárádszeredai Fórumot.

 

***      Takács Csaba ügyvezető elnök 1999. január 22-ére megbeszélésre hívta össze az SZKT szociális bizottságának tagjait, illetve a szociális kérdésekkel foglalkozó egyházi intézmények képviselőit. Az Ügyvezető Elnökség kolozsvári székházábam megtartott tanácskozáson részt vett Nagy Károly, a Magyar Dolgozók Szövetsége részéről, Bucur Ildikó, az SZKT szociális bizottságának tagja, Lőrinczy László, a Bethlen Kata Diakóniai központ igazgatója, Muzsy Jolán, a Katolikus Karitatív Szervezet vezetője.

A tanácskozás célja egy olyan testület mőködésére vonatkozó tervezet kidolgozása volt, amely a szociális kérdések területén az RMDSZ programjával összehangolt érdemi munkát folytathat.