*** KÖZLEMÉNY
Az RMDSZ országos vezetése nevében köszönetemet fejezem ki a házigazda Csíkszéki RMDSZ-nek, a kongresszusi biztosnak, az Ügyvezetô Elnökség, a Szövetségi Elnöki Hivatal munkatársainak és mindazoknak, akik hozzájárultak az RMDSZ VI. Kongresszusának sikeres megszervezéséhez és lebonyolításához.
Markó Béla,
az RMDSZ elnöke
*** 1999. május 15–16-án, került sor Csíkszeredában a Romániai Magyar Demokrata Szövetség VI. Kongresszusára, melyen a küldöttek megvitatták és elfogadták az RMDSZ vezetôinek beszámolóit és módosították a szövetség Programját illetve Alapszabályzatát. A kongresszus újabb négyéves idôszakra választotta meg Markó Béla szenátort, aki 1993 óta elnöke az RMDSZ-nek.
Az alábbiakban teljességében közöljuk a kongresszus állásfoglalását a romániai politikai helyzettel, illetve a Balkán stabilitásával kapcsolatban.
ÁLLÁSFOGLALÁS
Az 1996. novemberi választások után, az RMDSZ felvállalta a kormányzási felelôsséget. Célunk az volt, hogy hozzájáruljunk programunk minél teljesebb megvalósításához, Románia demokratizálódási folyamata elôsegítéséhez.
E tekintetben reménykeltô volt a Ciorbea‑kormány programja, valamint az annak alapján foganatosított kezdeti pozitív intézkedések. Sajnos a gazdasági, közigazgatási intézkedések elhalasztása, a törvénykezés instabilitása a külföldi befektetések megkéséséhez, Románia hitelképessége csökkenéséhez, a reformfolyamat egészének megtorpanásához vezetett. A Radu Vasile által vezetett kormány programja tartalmazza Románia európai és euro‑atlanti integrációjának elvi feltételeit.
Ugyanakkor az RMDSZ 1997‑ben, elfogadott cselekvési prioritásai bekerültek az 1998 áprilisában megalakult kormány programjába. Ez a program mára részben megvalósult:
A privatizáció felgyorsult, az önkormányzatok autonómiája megnôtt, a kis‑ és középvállalatok számára bizonyos kedvezményeket és költségvetési alapot biztosítottak, megkezdôdtek bizonyos regionális fejlesztési programok, bôvült az anyanyelvû oktatás lehetôsége.
Viszont számos kérdést, mint például a tulajdonviszonyok rendezését, a valós helyi autonómia törvényes keretét, a tanügyi, közigazgatási és kisebbségi törvények elfogadását, az egyházi javak teljes körû visszaszolgáltatását stb. nem sikerült megvalósítani.
Az RMDSZ többször felhívta arra a figyelmet, hogy Románia csak akkor lehet a kisebbségi kérdés megoldásának modellje, ha meghozza a kormányprogramban vállalt intézkedéseket.
Ebben a folyamatban az RMDSZ továbbra is partnere kíván lenni a romániai demokratikus erôknek. Vállaljuk a reform által megkövetelt népszerûtlen intézkedések meghozatalának felelôsségét, de elvárjuk a kormányprogram kisebbségi fejezetének maradéktalan betartását.
Két és fél évvel a jelenlegi koalíció megalakulása után meg kell állapítanunk, hogy nem alakultak ki az eredményes és tartós jogi garanciákat nyújtó feltételek nemzeti közösségünk megmaradásához. Ennek megvalósításához elengedhetetlenül szükségesnek tartjuk egy román–romániai magyar reprezentatív kerekasztal összehívását, amelynek az összes függôben lévô és vitatott kisebbségi, valamint magyar–román vonatkozású problémák képezik tárgyát.
A kisebbségi kérdés hatékony és jogi garanciákat nyújtó rendezését a reform kulcskérdésének tartjuk.
Csakis ezen elvek kölcsönös betartása képezheti a reform egésze megvalósításának alapját, teheti hitelessé Románia integrációs erôfeszítéseit.
ÁLLÁSFOGLALÁS
a Balkán és Kelet‑Közép‑Európa politikai, etnikai és gazdasági stabilitásáról
Az RMDSZ évek óta aggodalommal követi a délszláv válság eseményeit. A szélsôséges nacionalizmus által kirobbantott háborúk, az etnikai tisztogatással járó tragédiák sorozata veszélyeztette és veszélyezteti a szomszédos országok, az egész Balkán és Kelet‑Közép‑Európa biztonságát, Európa stabilitását, és gátolja a térség békés államainak gazdasági fejlôdését. A koszovói krízis térségünkben minden eddiginél aggasztóbb helyzetet idézett elô. Az itt kialakult konfliktus bizonyítéka annak, hogy térségünkben a kisebbségi kérdés nem tekinthetô megoldottnak. Az erôszakos asszimiláció és az etnikai tisztogatás, az autonómia elvének és gyakorlatának tagadása, valamint a kérdés erôszakos kezelése destabilizálja a régiót.
Az RMDSZ, mint a romániai magyarság érdekképviseleti szervezete az elmúlt években határozottan támogatott minden olyan a balkáni válság megoldását is elôsegítô rendezést amely a politikai eszközök igénybevételével a válságok megelôzését célozta. A Rambouillet‑i konferencia sikertelenségéért, a tárgyalásos úton történô rendezési kisérlet kudarcáért egyértelmûen a Milosevics‑féle rezsim a felelôs. A kialakult helyzetben elkerülhetetlenné és indokolttá vált a nemzetközi közösség, a NATO katonai beavatkozása. Álláspontunk az, hogy a román kormány és Parlament helyesen döntött a nemzetközi közösséggel, s azon belül a NATO‑val való együttmûködés tekintetében, s továbbra is határozottan támogatnia kell minden olyan erôfeszítést, amely az etnikai tisztogatás, az erôszakos kitelepítések megállítását és a veszélyeztetett nemzeti közösségek anyagi és kulturális létének védelmét valamint szülôföldjén való megmaradását és háborítatlan fejlôdését szolgálja.
Beigazolódott az az általunk is képviselt elv, mely szerint egy nemzeti közösség csakis a különbözô autonómiaformák törvényes biztosításával integrálható egy modern polgári társadalomba.
Következésképpen:
– az RMDSZ támogat minden olyan, a nemzetközi közösség által szorgalmazott politikai megoldást, mely biztosítja Koszovó autonómiájának visszaállítását és a menekültek hazatérését;
– támogatjuk azokat a kezdeményezéseket, amelyek biztosítják, hogy a térség nemzeti közösségeinek belsô önrendelkezési törekvései, közöttük a vajdasági magyarság által szorgalmazott autonómiaformák a gyakorlatban is megvalósuljanak;
– elengedhetetlennek tartjuk, hogy az egész térségre vonatkozó rendezési terv keretében legyenek biztosítva a kisebbségi jogok tiszteletben tartásának és az autonómiák gyakorlásának nemzetközi garanciái;
– példaértékûnek tekintjük a Nyugat‑Európa demokratikus országaiban megvalósult, belsô önrendelkezésen alapuló területi autonómiákat és más a szubszidiaritás elvén alapuló gyakorlati megoldásokat.
A rendezési folyamat résztvevôinek megoldásokat kell találniuk a régiót foglalkoztató valós gazdasági, biztonságpolitikai és interetnikus problémákra. Figyelembe kell venni a haború okozta súlyos anyagi veszteségeket, melyek érintették a szomszédos országokat, köztük Romániát is. Ugyanakkor az átfogó megoldás jegyében az RMDSZ üdvözli a nemzetközi intézményeknek a térség gazdasági újjáépítését, a felzárkozáshoz szükséges erôforrások mozgosítását célzó szándékát.
Határozottan állítjuk, hogy az 1996‑os választások utáni Románia a nemzeti közösségek problémáinak megoldása tekintetében, sajnos még nem tekinthetô modellnek. Az RMDSZ VI. Kongresszusa felkéri az Európa Tanács, az EBESZ, az Európai Unió, a NATO és más nemzetközi szervezetek tagállamait, hogy minden lehetséges eszközzel segítsék a demokratikus megoldások térnyerését, a gazdasági felemelkedést, ezáltal is megelôzve a további destabilizálódást régiónkban. Javasoljuk egy olyan nemzetközi konferencia megrendezését, melynek elôkészítésén és ülésein a rendezési folyamatban résztvevô országok képviselôi mellett a térség stabilitási tényezôiként a parlamenti képviselettel rendelkezô kisebbségek küldöttjei is jelen vannak. Szövetségünk e folyamatban cselekvô szerepet kíván vállalni.