1999

1999. május 19., szerda VII. évfolyam, 1476. szám

***                                                            HATÁROZAT

 

Az RMDSZ kongresszusa elhatározza, hogy az elkövetkezőkben a szövetség hangsúlyt fektet az alábbi ifjúságpolitikai célkitőzések megvalósítására:

  1. Partnerségi és együttmőködési megállapodás véglegesítése a romániai magyar ifjúsági szervezeteket tömörítő Magyar Ifjúsági Tanács és az RMDSZ Ifjúsági Főosztálya között; szerepkörök, feladat és tevékenységi területek kölcsönös tisztázása;
  2. A magyar ifjúság érdekképviselete és érdekérvényesítése az ifjúsági és nemzeti kisebbségi költségvetési támogatások tekintetében az Ifjúsági Főosztály és/vagy a Magyar Ifjúsági Tanács képviselete a döntéshozásban, együttmőködési megállapodások kialakítása;
  3. A helyi és megyei szintő koalíciós együttmőködésben az ifjúsági szervezetek érdekérvényesítő szerepének segítése;
  4. Az anyaország ifjúságpolitikáját megvalósító intézmények, szervezetek érzékenyítése a romániai magyar ifjúsági szervezetekkel való együttmőködésre, közös rendezvények és a finanszírozási lehetőségekbe való bevonás szorgalmazásával;
  5. A Kárpát-medencei ifjúság együttmőködésének elősegítése és az ifjúság mint sajátos társadalmi réteg problémáinak képviselete a Magyar Állandó Értekezlet munkálatain;
  6. Az RMDSZ politikai kapcsolatai, nemzetközi partnerei révén a politikai elit utánpótlásának érdekében egy magyar ifjúsági-, közéleti-, politikai képzőintézet létrehozása.

 

                                                                        Elfogadta az RMDSZ VI. Kongresszusa

                                                                                          Csíkszereda, 1999. május 16.

 

***                                                            HATÁROZAT

 

Az RMDSZ Programja kinyilvánítja, hogy nyelve, etnikuma, azonosságtudata, kultúrája és hagyománya szerint a romániai magyarság, beleértve a csángó-magyarságot is, a magyar nemzet része.

A csángó-magyarság vállalja az egyetemes magyarsághoz tartozást és azt a sajátos önazonosságot, amely nyelvében, kultúrájában, hagyományaiban jellegzetes etnikai jegyeket is magába foglal.

A Moldvai Csángó-Magyarok Szövetségével együttmőködve, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség támogatja a csángó-magyar régió átfogó fejlesztési programjának kidolgozását és végrehajtását, és cselekvési programjában kiemelt helyet biztosít a sajátos etnikai önazonosságot is vállaló csángó-magyar közösség egyéni és kollektív jogai védelmének.

A fejlesztési programnak részét képezi a mezőgazdasági információs rendszer létrehozása, a távközlési hálózat bővítése, a munkaerőpiac kedvező szabályozása, a szociális védelem kiszélesítése.

Kiemelt cselekvési előirányzássá minősül a csángó-magyarság sajátos oktatási programmal mőködő tanügyi intézményeinek létrehozása és mőködtetése, önálló kulturális intézmény létesítése, a csángó-magyarság körében mőködő ifjúsági szervezetek megalakulásának elősegítése és megerősítése.

Támogatjuk a csángó-magyarok azon kérelmét, hogy vallásukat anyanyelvükön gyakorolhassák.

 

                                                                        Elfogadta az RMDSZ VI. Kongresszusa

                                                                                          Csíkszereda, 1999. május 16.

 

***      1999. május 18-án, kedden, dr. Kötő József oktatásügyi államtitkár és Sántha Attila tanácsos Bákóban találkoztak a megyei főtanfelügyelővel, és kidolgozták az 1999–2000-es iskolai évben, a klézsei iskolában indítandó magyar nyelvoktatás ütemtervét. A magyar nyelvoktatás beindítását megkönnyíti, hogy a kerettanterv opcionális részében a jelentkezők számától függetlenül vegyes csoportok is létrehozhatók a szülők kérésére.

Ezt követően az Oktatásügyi Minisztérium képviselői megbeszélést folytattak a Moldvai Csángó Magyarok Szövetsége irodájában a testület vezetőivel, rögzítvén a szülői közösség és a csángó érdekképviselet tennivalóit az ütemterv megvalósítása érdekében.