*** Csütörtökön, május 27-én, került sor az RMDSZ vezetés első kongresszus utáni sajtóértekezletére a szövetség bukaresti székházában. Markó Béla szövetségi elnök mellett jelen voltak: Varga Attila képviselőházi frakcióvezető, Márton Árpád frakcióalelnök és Seres Dénes, a Szenátus közigazgatási és területszervezési bizottságának elnöke.
Markó Béla rövid bevezetőjében az elmúlt időszak legfontosabb törvényalkotási eseményeiként értékelte a Szenátusban kedden elfogadott Helyhatósági törvényt, illetve a Képviselőházban vita alatt álló szekusdossziékról szóló törvénytervezetet. A közvéleményt és a sajtót foglalkoztató más aktuális kérdésekről szólva megállapította, hogy nem az a kérdés, hány hónappal lehet vagy kell elhalasztani a választásokat, hanem az, hogy milyen módon, hogyan tudjuk valóra váltani a gazdaság igazi reformját ahhoz, hogy ez a koalíció a következő választásokon újra megszerezhesse a győzelmet. A probléma a reform, illetve a koalíció mőködése mondotta, és hozzátette, hogy ezen a téren még igencsak akadozik a koalíció együttmőködése. Csúcsszinten kezelni kell, méghozzá sürgősen, az egészségügy problémáját, mindenekelőtt meg kell oldani az egészségügyben dolgozók bérezésének kérdését, mert e téren a helyzet elfogadhatatlan, hangoztatta Markó Béla, és érthetetlennek minősítette a Pénzügyminisztérium viszonyulását a kérdéshez. Hasonlóképpen egyre sürgetőbbé válik a bankok helyzete. E kérdések kezelése, általában a koalíció jobb mőködése érdekében szorgalmazzuk a koalíciós partnerek csúcstalálkozóját, jelentette ki a szövetségi elnök.
Seres Dénes szenátor ezt követően ismertette a Helyi közigazgatásról és a helyi autonómia megszervezéséről szóló törvény fontosabb rendelkezéseit. Mint mondotta, a közvélemény a hazai román sajtó egy részének manipulációja eredményeként csak a törvény kisebbségi vonatkozásaira reagált, holott a törvény igen fontos szabályozásokat tartalmaz, és a helyi közigazgatás valós reformját szolgálja, nem utolsósorban pedig az ország európai integrációjához visz közelebb azzal, hogy a Románia által is aláírt, illetve ratifikált nemzetközi dokumentumokhoz igazítja a hazai jogszabályt. Ez a törvény a Helyi Autonómiák Európai Chartájának szellemében lényegesen bővíti a helyi tanácsok hatáskörét, közelebb hozza a döntéshozatalt az állampolgárhoz. Jelentősen csökkenti a helyi tanácsosok számát 7–21, illetve Bukarest esetében 35 tanácstagra , szabályozza a kapcsolattartást a különböző régiók helyhatóságai között, pontosabban behatárolja a prefektus hatáskörét, a prefektus és a választott polgármester közötti viszonyt, harmonizálja a többi közigazgatást érintő törvényt, lásd a regionális fejlesztésről szólót, a helyi közpénzek, a koncesszió, illetve a patrimónium törvényét, és természetesen szavatolja az anyanyelv használatát a közigazgatásban ott, ahol a nemzeti kisebbségek számaránya meghaladja a 20%-ot.
Márton Árpád a Képviselőházban több hete vitatott Szekusdossziékról szóló törvényről fejtette ki az RMDSZ véleményét. Szövetségünk módosító indítványt terjesztett elő a diplomatáknak és a hírszerző szolgálat tagjainak az átvilágításával kapcsolatban, ugyanakkor ellenzi hogy a Román Hírszerző Szolgálat dönthessen a szekusdossziékban foglaltak nyilvánosságra hozatala, illetve információk kiszolgáltatása ügyében. Az elhúzódó vitában a törvénytervezet egyre inkább elveszti hatékonyságát, elsekélyesül – összegezte véleményét Márton Árpád.