*** NYILATKOZAT
A Szövetségi Képviselők Tanácsa és a Szövetségi Egyeztető Tanács 1996. szeptember 6-án, Marosvásárhelyen tartott együttes ülésén, tudatában annak, hogy a Románia és a Magyar Köztársaság közötti alapszerződés küszöbön álló aláírása a romániai magyar nemzeti közösség számára új helyzetet teremt;
megerősítve, hogy a két ország – és egyben a két nép – közeledése, több évtizedes feszültségek eloszlatása, az európai és euroatlanti struktúrákba való integrálódás alapvető érdeke a kisebbségben elő romániai magyar nemzeti közösségnek is;
figyelembe véve, hogy egy, a megbékélést elősegítő alapszerződés feltételét képezi a kölcsönös előnyökön alapuló együttmőködésnek és az európai és euroatlanti integrációnak;
szem előtt tartva az egész romániai társadalom ebből fakadó politikai és gazdasági érdekeit, a következő állásfoglalást teszi közzé:
- A romániai magyar nemzeti közösség és annak képviseletében az Romániai Magyar Demokrata Ssövetség az elmúlt években az alapszerződést a kisebbségi helyzet rendezése kiemelkedő jelentőségő eszközének tekintette és ma is annak tekinti, de véleményünk szerint ez a dokumentum a neki tulajdonított szerepet csak részlegesen tudja betölteni.
- Az RMDSZ tudomásul veszi a Románia és a Magyar Köztársaság kormányai által kidolgozott alapszerződést, bár a dokumentum több vonatkozásban nem elégíti ki a romániai magyar nemzeti közösséget, mivel jelenlegi formájában sok tekintetben nem lép túl a szándéknyilatkozat szintjén.
- Úgy véljük, hogy – bár az RMDSZ következetes fellépésének köszönhetően az 1201-es Európa Tanács-i Ajánlás jogi erejő kötelezettséggé válik – csak megfelelő törvényalkotás, végrehajtás és ellenőrzés esetén lesz lehetőség arra, hogy az anyanyelvő oktatásra, a kétnyelvő feliratokra, a saját médiára, az erőszakos asszimiláció tiltására vonatkozó rendelkezések már a közeljövőben helyzetünk jó irányú változásához vezessenek.
- Kijelentjük, hogy az RMDSZ változatlanul kiáll a Programjában kiemelkedő helyet elfoglaló jogállamiság, szociális piacgazdaság, európai és euroatlanti integráció, valamint a kisebbségi kérdésnek az előremutató európai gyakorlat szerinti rendezése mellett, az oktatás, a mővelődés, a nyelvhasználat, a tájékoztatás területén, a különböző autonómia-formák érvényesítésével, mint ahogyan azt többszöri politikai állásfoglalásában is kinyilvánította.
- A kollektív jogok elvetése, a nyelvhasználatot korlátozó rendelkezés, illetve más, a jelenlegi állapoton nem változtató kitételek ellentmondanak vagy nem felelnek meg az RMDSZ törekvéseinek. Ugyanakkor számunkra elengedhetetlen követelmény az elkobzott egyházi és közösségi javak helyzetének rendezése. Nem tartjuk kielégítőnek a dokumentumba foglaltak betartását és alkalmazását biztosító garanciákat sem.
- Aláírás előtt még egyszer emlékeztetjük az aláíró feleket politikai és történelmi felelősségükre. Az aláírás helyszínének kiválasztásával az aláíró felek egyértelmően elfogadták Temesvár szellemét, csakhogy a dokumentum tartalma és szándéka nem annak jegyében fogantatott. A dokumentum csak akkor tölthet be pozitív szerepet, ha az abban foglaltakat teljes jóhiszemőséggel, valamint jobbító szándékkal alkalmazzák, és a korlátozó rendelkezéseket, illetve a súlyos hiányosságokat a megbékélési folyamat továbbvitelének során felszámolják. Az RMDSZ elvárja, hogy ez a folyamat a romániai magyar nemzeti közösség számára is elfogadható rendezéshez vezessen, amelyet a dokumentumba foglalt minimális színt nem biztosít.
- A fenti elvek megvalósulása az egész romániai magyar nemzeti közösség létfontosságú érdeke, ugyanakkor a közösség közképviseleti súlyával, gazdasági erőtartalékaival, önszervező képességével – a Program körüli egységével – ennek a legfőbb eszköze is.
- Mindezek tükrében az RMDSZ kiemelten hangsúlyozza, hogy a romániai magyar nemzeti közösségnek a jövőben még inkább olyan közképviseletre van szükség, amely mind támogatottságával, mind parlamenti súlyánál fogva, hatékonyan lép fel e célok megvalósításáért.
- Ezt a közképviseletet csak a romániai magyar nemzeti közösség egységes és aktív hozzáállása biztosíthatja. A parlamenti képviselet megerősítése szavatolja olyan törvények kezdeményezését, amelyeknek elfogadtatásával és végrehajtásának ellenőrzésével gyakorlatban megvalósíthatók a dokumentum számunkra elfogadható előírásai és lehetőség teremthető a továbblépésre.
Marosvásárhely, 1996. szeptember 6.
A Szövetségi Képviselők Tanácsa A Szövetségi Egyeztető Tanács
*** Az elmúlt hét végén számos megyében döntöttek a képviselő- és szenátorjelöltek listájának összetételéről. E listák óvás hiányában véglegessé válnak. Az alábbiakban közzétesszük azon jelöltek névsorát, akik az illető megyében bejutó helyen szerepelnek:
Arad megye: – szenátorjelöltek listáján: Hosszú Zoltán
– képviselőjelöltek listáján: Tokay György
Beszterce: – képviselőjelöltek listáján: Kerekes Zoltán
Bihar megye: – szenátorjelöltek listáján: dr. Csapó I. József
– képviselőjelöltek listáján: Szilágyi Zsolt, Rákóczi Lajos, Székely Ervin.
Brassó megye: – képviselőjelöltek listáján: Kovács Csaba
Hunyad megye: – képviselőjelöltek listáján: Segesvári Miklós
Kolozs megye: – szenátorjelöltek listáján: Eckstein-Kovács Péter
– képviselőjelöltek listáján: Kónya-Hamar Sándor, Mátis Jenő, Boros János.
Kovászna megye: – szenátorjelöltek listáján: Kozsokár Gábor, Német Csaba,
– képviselőjelöltek listáján: Birtalan Ákos, Tamás Sándor, Márton Árpád.
Máramaros: – képviselőjelöltek listáján: Böndi Gyöngyike
Szatmár megye: – szenátorjejöltek listáján: Szabó Károly
– képviselőjelöltek listáján: Varga Attila, Pécsi Ferenc, Riedl Rudolf.
Szilágy megye: – szenátorjelöltek listáján: Seres Dénes
– képviselőjelöltek listáján: Vida Gyula.
*** Szeptember 7-én, pénteken, Zsobokon (Szilágy megye), Molnár Jánosné lelkipásztor és Molnár János, a kolozsvári Egyetemi Fokú Protestáns Teológiai Intézet professzorának odaadó munkájának köszönhetően, a Szalai István kurátor vezette helyi gyülekezet áldásos szolgálata, hollandiai, németországi, svájci, magyarországi gyülekezetek, vallásos és világi alapítványok, szövetségek nagylelkő adományai segítségével felavatták a Bethesda Gyermekotthon és Szórványiskola Központot. A hálaadó istentiszteleten igét hirdetett D. dr. Csiha Kálmán, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke. Az új létesítmény megszületését köszöntötték a külföldi adományozók, az egyházkerület főgondnoka és az egyházmegye esperese. Az avató püspöki áldást követően a színpompás kalotaszegi népviseletbe öltözött női énekkar mutatkozott be. Az eseményen a több száz fős gyülekezetben jelen volt dr. Kötő József, az RMDSZ mővelődési és egyházügyi alelnöke, Seres Dénes szenátor, Kozma Sándor, az RMDSZ Szilágy megyei szervezetének elnöke, a megyei tanács és a tanfelügyelőség képviselői.