1997

1997. február 12., szerda V. évfolyam, 965. szám

***      A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete a hazai magyar sajtóban is közzétett kéréssel fordult a közszolgálati televízió vezetőségéhez az 1991-ben politikai okokból megnyirbált magyar nyelvő televízióadás időtartamának visszaálítása érdekében.

A MÚRE üdvözli a közszolgálati televízióban végrehajtott változtatásokat, nagyra becsüli az újonnan kinevezett vezetők korábbi munkásságát, örül a tévé megreformálásában eddig elért eredményeknek és sikert kíván további erőfeszítéseikhez – hangzik a nyílt levél.

Tudván, hogy rövidesen átalakul az országos televízió mindkét csatornájának mősorrendje, a MÚRE felhívja az RTV vezetőségének figyelmét arra, hogy a magyar adás időtartamát 1991-ben politikai okokból csökkentették a felére az 1-es csatornán.

„Mondanunk sem kell, hogy a romániai magyar közösség számára milyen fontos lenne jóvátenni ezt a hibát. A civil társadalom nevében érdekvédelmi szervezetünk arra kéri a Román Televízió vezetőségét – Stere Gulea vezérigazgató urat és az új mősorrend kidolgozásával megbízott Cristian őopescu helyettes vezérigazgató urat –, hogy állítsák vissza a magyar adás mősoridejét az egyes csatornán (annál is inkább, mivel a második csatorna adásait sok magyarlakta helységben nem lehet fogni)” – fejeződik be a Kántor Lajos MÚRE-elnök és Ágoston Hugó, az RTV tanácskozó testületének tagja által aláírt nyílt levél.

 

***      A Külföldi beruházások rendszerét szabályozó törvény módosításának keddi Szenátusi vitájában az RMDSZ álláspontját Frunda György fejtette ki. A Maros megyei szenátor igen hatásos beszédében amellett érvelt, hogy a külföldi befektetők számára tegyék lehetővé a vállalkozásukhoz szükséges földterületek megvásárlását, mivel csak a tulajdonjog megszerzése nyújt kellő garanciát a külföldi befektetőknek, és nyitja meg az idegen tőke behatolása előtt a kapukat, mint azt a közép-kelet-európai országok (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovénia) példája is bizonyítja. Frunda György érvelése hatott, beszédét a parlamenti többség megtapsolta, a törvénymódosítást pedig a Szenátus elfogadta.