1997

1997. október 27., hétfô V. évfolyam, 1141. szám

***      1997. október 25-én tartották Sepsiszentgyörgyön, a Székely Nemzeti Múzeum Bartók-termében A Hargita, Kovászna és Maros megyei bölcsészet- és történelemtudományi magyar tudományos kutatás szerveződési lehetőségei címû tanácskozást, melyen a térségbeli érintett intézmények, tudományos mûhelyek, közgyûjtemények képviselői vettek részt. Az RMDSZ részérôl jelen volt dr. Kötô József, a ügyvezetô alelnök és Márton Árpád parlamenti képviselô.

 

***      1997. október 25–26-án került sor Szatmárnémetiben a helyi RMDSZ, a Szent- Györgyi Albert Társaság, az EMKE, a Romániai Magyar Dalosszövetség, valamint a szatmárnémeti MADISZ szervezésében a VII. Hajnal akar lenni népdaléneklési verseny döntőjére, melyen a Kárpát medence magyarságának 36 (17 és 73 év közötti) versenyzôje lépett a közönség elé. A zsüriben, melynek elnöke Budai Ilona népdalénekes volt, részt vett Laskay Sándor, RMDSZ Mûvelôdési és Egyházügyi Főosztályának elôadója is.

Az I. díjat Tényi Edit – Becskerek (Vajdaság), a II. díjat Bicsak Tibor –  Gyergyószentmiklós (Erdély), a III. díjat pedig Zolnai Ildikó –  Nyárádszereda (Erdély) nyerte el. A Kriza János Néprajzi Társaság négy   különdíját a következô versenyzők nyerték el: Felsô Mária és Bacsi Júlia – Dobronák, Horváth Dóra – Magyarkanizsa (mindhárman Szlovénia), és Tényi Edit –  Becskerek (Vajdaság).

A közönség díját, melyet Varga Attila képviselő, a Szatmár megyei RMDSZ elnöke nyújtott, át Bicsak Tibor nyerte el.

 

***      1998–99-ben hármas évfordulóra emlékezik a Kárpát-medence magyarsága: a Szabadságharc 150., Petôfi Sándor születésének 175., illetve halálának 150. évfordulójára. Ennek méltó megünneplése érdekében az RMDSZ Oktatási, Mûvelôdési és Egyházügyi Fôosztályának, valamint az Erdélyi Múzem Egyesületnek (EME) és az Erdélyi Magyar Közmûvelôdési Egyesületnek (EMKE) közremûködésével 1997. október 24-én Kolozsváron erdélyi Emlékbizottság alakult, melynek tagjai: Benkô Samu akadémikus, az EME elnöke, Dávid Gyula az EMKE elnöke, Kötô József az RMDSZ oktatási, mûvelôdési és egyházügyi alelnöke, az EMKE ügyvezetô elnöke, Matekovits György (Temesvár), Muzsnay Árpád (Szatmárnémeti), Sylveszter Lajos (Sepsiszentgyörgy) az EMKE régiós alelnökei, Egyed Ákos akadémikus, az EME Bölcsészet-, Nyelv- és Történettudományi Szakosztályának elnöke, Balogh Ferenc mûvelôdési fôelôadó, a Kelemen Lajos Mûemlékvédô Társaság elnöke, Dáné Tibor Kálmán mûvelôdési fôosztályvezetô, valamint Laskay Sándor közmûvelôdési elôadó. Az Emlékbizottság  Benkô Samu és Dávid Gyula személyében két társelnököt választott, a titkári teendôk elvégzésével Dáné Tibor Kálmánt bízta meg.

A bizottság megvitatta, majd elfogadta az elôzetesen elkészült tervezetet, melyben a rendezvények programját úgy kívánják megvalósítani, hogy minden nevezetesebb esemény helyszíne képviselve legyen, kiemelt támogatási rendszerben részesítve a szórványvidéken élô magyar közösségeket. A bizottság eldöntötte, hogy körlevélben fordul az összes hazai magyar közmûvelôdési egyesülethez, azzal kéréssel, hogy saját rendezvényeikkel  egészítsék ki az ünnepi rendezvénysorozatot. Az elôzetes megállapodás értelmében az anyaországi Petôfi Irodalmi Múzeum és a budapesti Hadtörténeti Múzeum is bekapcsolódik  majd a szervezésbe, különösen a helyi és vándorkiállítások programjainak az összeállításába és lebonyolításába. A bizottság a véglegesített tervezetet megküldi a román Mûvelôdési Minisztériumnak és a magyarországi Mûvelôdési és Közoktatási Minisztériumnak, valamint az Illyés Alapítvány Mûvelôdési Szaktestületének kérve, a rendezvények kiemelt támogatását.

A bizottság javasolta a Román Akadémia illetve a Magyar Tudományos Akadémia közös bizottságának felállítását az 1848-as forradalom eseményeivel kapcsolatban, mely a történelmi igazság jegyében tisztázná azokat az eseményeket, melyeknek a nacionalisták általi félremagyarázása mérgezi a két nép viszonyát és akadályozza a megbékélést.