1997

1997. november 10., hétfő V. évfolyam, 1151. szám

***      A Magyar Országgyőlés külügyi bizottságának meghívására november 4–7-e között hattagú román parlamenti küldöttség látogatott Budapestre. A delegációt Victor Boőtinaru (DP), a Képviselőház külügyi bizottságának elnöke vezette, tagjai voltak Alexandru Paleologu (NLP), George Achim (KDNPP) szenátorok, Romulus Neagu (SZDRP), Ion Sonea (RNEP) és Szilágyi Zsolt (RMDSZ) képviselők, a Szenátus, illetve a Képviselőház külügyi bizottságának tagjai.

A háromnapos látogatás során a román parlamenti delegáció találkozott és megbeszéléseket folytatott Kovács László külügyminiszterrel, az Országgyőlés külügyi bizottságának tagjaival, a Honvédelmi Minisztérium államtitkárával, a Kárpátok Eurorégió képviselőivel, az Országgyőlés honvédelmi bizottságával és Gál Zoltánnal, az Országgyőlés elnökével, valamint a gyulai románok képviselőivel.

A megbeszéléseken áttekintették a két ország közötti viszonyt az integrációs folyamat tükrében. Megállapodás született arról, hogy a külügyi bizottságok találkozzanak évente kétszer – Budapesten, illetve Bukarestben. Az RMDSZ képviselője szorgalmazta a Bukarest-Budapest autópálya tervének mihamarabbi véglegesítését a szakminisztériumok tárcavezetői által, továbbá az erdélyi magyar felsőoktatás kérdéseinek megtárgyalását a két ország tanügy- és külügyminisztereinek szintjén, és sürgette, hogy a két ország közötti kapcsolatok és jó viszony a szándéknyilatkozatok és aláírások szakaszából immár a tartós, konkrétumokban is mérhető, pozitív gyakorlat szakaszába jussanak. Kérte ugyanakkor a magyar országgyőlési képviselőket, hogy segítsék Románia integrációs törekvéseit, hogy 1999-ben országunk is a NATO tagjává válhasson, hangsúlyozván, hogy ezt a célt, az európai integrációt igyekszik szolgálni kormányzati szerepvállalásával az RMDSZ is.

 

***      Markó Béla elnökletével 1997. november 8-án ülésezett Kolozsváron  az Iskola Alapítvány Kuratóriuma.

Az ülésen Somai József, az Alapítvány ügyvezető titkára beszámolt az Iskola Alapítvány ez évi tevékenységéről. Beszámolójából kitőnt, hogy az elmúlt iskolai év második szemeszterében 231 anyagi nehézségekkel küszködő diák részesült szociális ösztöndíjban, kapott támogatást ahhoz, hogy folytathassa tanulmányait. A Kuratórium egyhangúlag egyetértett abban, hogy az Alapítvány az idei iskolai évben is folytatja a rászoruló hallgatók támogatását szociális ösztöndíjak útján. Az Alapítvány Kuratóriuma elhatározta, hogy ebben az iskolai évben 250–260 diáknak nyújt szociális ösztöndíjat.

A Kuratórium döntött arról is, hogy az idei alapokból támogatni fogja – az igényelt összegben – a segesvári Gaudeamus Alapítvány szándékát szórványkollégium létrehozására, valamint a Bolyai Társaság kérését szolgálati lakás vásárlására.

Ugyancsak szombaton, november 8-án ülésezett Kolozsváron az Illyés Közalapítvány Alkuratóriuma, amely ellenjegyezte az Oktatási, Tudományos, Gazdasági, Önkormányzati és Ifjúsági Szaktestületek által javasolt támogatásokat, és utasította az Alkuratórium titkárságát a javasolt  támogatások előterjesztésére az Illyés Közalapítvány Kuratóriumához.

 

***      1997. november 8-án zajlott le a Szárhegyi Alkotó Központban a V. Venczel József emlékülés a Hargita Megyei Tanács, a Szárhegyi Alkotó Központ és a Fiatalok a Demokráciáért (FIAD) Alapítvány közös szervezésében. A rendezvény résztvevői Venczel József halálának 25. évfordulóján a kiváló tudós tanításainak szellemében A civil szféra szerepe a változó világban témakört vitatták meg. Előadók voltak: dr. Papp Kincses Emese (A venczeli örökség), Bakk Miklós (Önszerveződő társadalom), dr. Kötő József (Társadalomszervező stratégiák), Kolumbán Gábor (A civil szervezetek és az önkormányzat). Vetési László (A civil szervezetek közösségépítő funkciója a szórványban) szövegét Laskay Sándor olvasta fel. Az előadások után kerekasztal-beszélgetésre került sor, amelynek keretében a Hargita megyei egyesületek és alapítványok képviselői az önszerveződő civil testületek társadalomépítő szerepéről, e szerepvállalás fokozásának módozatairól folytattak eszmecserét. Vitavezető dr. Papp Kincses Emese volt.

 

***                                                         NYILATKOZAT

 

A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) aggodalommal állapítja meg, hogy az utóbbi hetekben a román írott és sugárzott sajtóban elszaporodtak az olyan cikkek és mősork, amelyek megalapozatlan híreszteléseikkel, sértő és vádaskodva támadó kommentárjaikkal rossz fényben tüntetik fel a romániai magyar közösség egészét.

Minthogy úgy véljük, a tömegtájékoztatásnak ezek a jelenségei jórészt szakmai elégtelenségekből és szándékos mulasztásból, elsősorban a helyes tájékozódásnak és a forgalmazott információk ellenőrzésének hiányából erednek, s minthogy meggyőződésünk, hogy a román társadalom előremenetele és a demokrácia megerősödése megköveteli e jelenség megállítását, amely súlyosan, hosszú időre kihatóan árthat az interetnikai kapcsolatoknak – Egyesületünk javasolja, hogy indítsunk rendszeres párbeszédet a román és a romániai magyar újságírók között interetnikai és politikai-társadalmi kérdésekről. Ennek érdekében Egyesületünk Igazgató Tanácsa november 7-i ülésén elhatározta, hogy programot dolgoz ki, s azt közzéteszi és eljuttatja az érdekelt szakmai szervezeteknek.

Hiteles sajtó nélkül nem létezhet hiteles demokrácia.

Reméljük, hogy javaslatunk a kollegialitás és a professzionalizmus szellemében visszhangra talál román szaktársainknál.

 

Marosvásárhely, 1997. november 7.

 

                                                                        A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete

                                                                                    Igazgató Tanácsának nevében:

 

Ágoston Hugó

                                                                                                a MÚRE elnöke