1998

1998. május 14., csütörtök VI. évfolyam, 1263. szám

***      Az RMDSZ Kolozs megyei szervezete május 14-én Közleményben tiltakozik Gheorghe Funar kolozsvári polgármester újabb magyarellenes provokációja ellen. A pártjából is kipenderített sovén-nacionalista polgármester emléktáblát akar leleplezni annak a háznak a falán, ahol Petőfi Sándor Kolozsváron megszállt, 1847 októberében. A volt Biasini Szálló falán május 15-én, pénteken leleplezendő tábla kétnyelvő (román és angol!) szövege azonban Alexandru Petrovici szerb költőnek tünteti fel nemzeti költőnket, akinek nevét úgymond „magyarosították”.

Miután tiltakozik a durva és célzatos hamisítás ellen, a Közlemény emlékeztet arra, hogy Petrovics (és nem Petrovici) Sándor Petőfire magyarosította a nevét, mint ahogy a románok nemzeti költője, Mihail Eminovici is Eminescura változtatta a magáét, s ez éppen annak a bizonyítéka, hogy mindenkinek jogában áll megválasztani nemzetiségét, szabadon dönteni nemzeti hovatartozásáról.

A Kolozs megyei RMDSZ törvénytelennek minősíti az emléktábla elhelyezését és leleplezését már csak azért is, mivel nincs a Városi Tanácsnak erre vonatkozó határozata, és felkéri a Kolozs megyei prefektust, az illetékes rendőri szerveket, hogy akadályozzák meg a kolozsvári polgármestert eme új törvényszegésében, amelynek egyetlen célja interetnikai konfliktus kirobbantása Kolozsváron.

 

***      A kolozsvári polgármester újabb magyarellenes provokációjával kapcsolatban Markó Béla szövetségi elnök tájékoztatta az Államelnöki Hivatalt, a kormányt, személyesen a kormányfőt, Tokay György kisebbségvédelmi miniszter pedig kormányülésen vetette fel a kérdést. Az RMDSZ álláspontja a kérdésben az, hogy a prefektusnak és a kormánynak közbe kell lépnie és meg kell akadályoznia Gheorghe Funar törvényszegéseit, durva magyarellenes provokációját.

 

***      A kormány május 14-i, csütörtöki ülése után tartott sajtóértekezleten Rőzvan Popescu, a kormány szóvivője elmondta, hogy Tokay György kisebbségvédelmi miniszter kezdeményezésére a kormány megtárgyalta a koalíció szándékaival és a kormányprogrammal, lényegében Románia európai integrációs törekvéseivel is szöges ellentétben álló egyes sovén és antiszemita megnyilatkozásokat.

Ezek a cselekedetek annál elítélendőbbek – mondotta a szóvivő –, ha a hatóságok képviselői követik el, és ilyen összefüggésben egyenesen provokatívnak tekintjük Gheorghe Funar, Kolozsvár-Napoca polgármestere nagy fantáziáról árulkodó kezdeményezését, hogy emléktáblát helyezzen el egy kolozsvár-napocai épület falára, amely emléktábla szövege Petőfi Sándort, a magyarok nemzeti költőjét „Alexandru Petrovici szerb költőnek” tünteti fel, „akinek a nevét magyarosították” – hangoztatta a kormány szóvivője.

Az RNEP-ből való kiválása után alighanem politikai identitásválságban szenvedő Funar úr az emléktábla- és szoborállítás politikájához kényszerül vissza – tette hozzá enyhe gúnnyal a szóvivő.

 

***      Radu Vasile miniszterelnök 1998. május 14-én kinevezte az RMDSZ öt új – illetve új tárcához beosztott – államtitkárát. Az új kinevezettek:

– Birtalan József – Szállításügyi Minisztérium;

– Dr. Demeter János – kormányfőtitkár-helyettes a kormány Főtitkárságán;

– Dr. Kötő József – Nevelésügyi Minisztérium;

– Niculescu Antal – Európai Integrációs Főosztály;

– Pete István – Mezőgazdasági Minisztérium.

A többi öt RMDSZ-államtitkár megőrizte korábbi tisztségét, éspedig: Bara Gyula – a Munkaügyi és Népjóléti Minisztériumban; Borbély László – a Területrendezési Minisztériumban; Erős Viktor – a Privatizációs Minisztériumban; Kelemen Hunor – a Mővelődési Minisztériumban; Lányi Szabolcs – az Ipari és Kereskedelmi Minisztériumban.