1998

1998. november 2., hétfő VI. évfolyam, 1358. szám

***                                                  SAJTÓKÖZLEMÉNY

 

Az RMDSZ szövetségi elnökének és az Országos Önkormányzati Tanács elnökének meghívására 1998. október 31-én Marosvásárhelyen tanácskoztak az RMDSZ listáin vagy független jelöltként megválasztott magyar polgármesterek, alpolgármesterek és önkormányzati képviselők.

A találkozón jelenlévő kormánytisztségviselők értékelték az elmúlt két év kormányzati tevékenységét, beszámoltak a jelenlegi helyzetről, azokról a törvénykezdeményezésekről és kormányhatározatokról, amelyek az önkormányzatok mőködéséhez kötődnek.

A felszólaló polgármesterek, alpolgármesterek és önkormányzati képviselők számos törvénykezési és végrehajtási kérdést vetettek fel.

A jelenlevők kihangsúlyozták a következőket:

Az 1996-os választások után megvolt a politikai akarat ahhoz, hogy a helyi autonómiát megerősítő intézkedéseket a hatalomra került kormánykoalíció megvalósítsa. Ennek ellenére  bár megszületett a 22-es Sürgősségi kormányrendelet, a Parlament megkésett azon kerettörvények elfogadásával, amelyek nélkül a helyi közösségeket képviselő polgármesterek, tanácsosok nem tudtak egy hatékony önkormányzatot irányítani. Az önkormányzati reform késleltetése nyomán kialakult helyzetet tovább rontotta a 22-es Sürgősségi kormányrendelet parlamenti elfogadásának halasztása.

A jelenlevők nagyon fontosnak tartják, hogy a Romániában is érvényben lévő Európai Önkormányzati Charta szellemében fogalmazzák meg az idevonatkozó törvényeket.

A felszólalások összegezéseként és az elhangzott beszámolók nyomán a jelenlevők javasolják, hogy:

  1. A törvényhozás mielőbb fogadja el azokat a törvényeket amelyek valós helyi autonómiát biztosítanak, ugyanakkor megfelelő egyensúlyban tartsák azon helységek költségvetését, amelyek a Helyi pénzügyi törvény alapján nem tudnak megfelelő saját bevételt biztosítani közösségeik számára;
  2. A törvények biztosítsák a helyi önkormányzatok, polgármesterek hatáskörének bővítését és tényleges gyakorlását, a helyi kezdeményezések támogatását, a pályázati rendszer meghonosítását, valamint a kettős alárendeltségő intézmények megyei, illetve helyi tanácsi alárendeltségbe való áthelyezését.
  3. A közigazgatási és önkormányzati reform gyakorlatba ültetése érdekében hozott törvények az európai integráció normatíváinak szellemében, a szubszidiaritás elve szerint szélesítsék az önkormányzatok hatáskörébe áthelyezett döntéshozatali jogköröket, ezáltal közelebb hozván ezeket az állampolgárokhoz.

 

Marosvásárhely, 1998. október 31.