1998

1998. december 7., hétfô VI. évfolyam 1375. szám

***      1998. december 4-én, pénteken, az érmelléki RMDSZ tisztségviselők soros találkozójának alkalmával a Székelyhídi Polgármesteri Hivatal nagytermében Markó Bélát, az RMDSZ szövetségi elnökét látták vendégül a székelyhídiak. A Rákóczi Lajos érmelléki képviselő kezdeményezte több mint ötórás lakossági fórumon a szövetségi elnökön kívül meghívottként részt vett Pete István mezőgazdasági államtitkár, Varga Gábor, a Bihar megyei RMDSZ elnöke, valamint Modok Gusztáv, Bihar megye alprefektusa is. Jelen voltak a helyi RMDSZ vezetői és önkormányzati tisztségviselői, a helyi és a környékbeli értelmiségiek.

Markó Béla és Pete István politikai, illetve gazdasági helyzetelemzését követően élénk vita, az „éles” kérdéseket sem kerülő párbeszéd alakult ki a szép számban megjelent érdeklődők és a meghívottak között. A résztvevők kérték, hogy az RMDSZ csúcsvezetése és a tagszervezetek között nagyobb hangsúlyt fektessenek az információszolgáltatásra, a folytonos tájékoztatásra, különös tekintettel a pályázati lehetőségek ismertetésére és a gazdasági jellegő kérdésekre.

 

***      Pénteken, december 4-én, Szovátán, a Teleki Oktatási Központban az Oktatásügyi Minisztérium Kisebbségi Főosztályának kezdeményezésére találkoztak az egyetem előtti magyar iskolahálózat mőködtetéséért felelős tanfelügyelők. Napirenden az 1999/2000-es tanév iskolahálózatának tervezete szerepelt.

Bevezető előadást tartott Kötő József oktatásügyi államtitkár, Romulus Pop, a PHARE VET program szakelőadója, Murvai László vezérigazgató, Keresztély Irma főtanfelügyelő, Aranyosi István szakfelügyelő.

Az előadók és a vita résztvevői hangsúlyozták, hogy az új tanévben megtörténik az áttérés az új nemzeti curriculum alkalmazására, amely a gyakorlati problémamegoldó gondolkodást fejleszti, és szoros kapcsolatot feltételez a településszerkezet és oktatásszerkezet között. Ezért újra kell gondolni az iskolaszerkezet oktatási típusait, hangsúlyt helyezve a szakoktatás különböző formáira. Csakis egy korszerő iskolahálózat teheti versenyképessé nemzeti közösségünket egy integrálódó Európában hangsúlyozták az előadók és hozzászólók. Külön kiemelték, hogy mindezeknek nélkülözhetetlen kulcsa az anyanyelv tudása, alapját képezi minden más ismeret, mőveltség megszerzésének.

A résztvevők megítélése szerint a találkozó hasznos volt az anyanyelvi oktatás minőségi színvonalának biztosítása céljából.