*** KÖZLEMÉNY
- január 16–17-én Illyefalván az RMDSZ vezetőinek, parlamenti képviselőinek és szenátorainak, kormányzati tisztségviselőinek, prefektusainak és alprefektusainak, valamint megyei tanácsi elnökeinek és alelnökeinek részvételével gazdasági tanácskozást tartottak. A gazdasági és társadalmi reformra vonatkozó kormányprogram elemzése során a résztvevők megvitatták az 1999 évi költségvetési terv tervezetét is. A vita nyomán a tanácskozás résztvevői az alábbi dokumentumot fogadták el:
NYILATKOZAT
Az illyefalvi tanácskozás résztvevői pozitív megvalósításnak tekintik azt, hogy 1998-ban a kormányprogramnak megfelelően sikerült az inflációt és a költségvetési hiányt ezek a tervezett keretek között tartani. Ugyancsak kedvező feltételnek tekintjük azt, hogy 1998-ban megvalósult néhány jelentős magánosítás, valamint a privatizáció felgyorsítását lehetővé tevő decentralizáló intézkedés.
Ugyanakkor, a társadalmi-gazdasági átmenet kilenc éve alatt sajnos nem sikerült esetenként elkezdeni, más esetekben következetesen véghezvinni a gazdasági szerkezetváltás általában népszerőtlen, de a gazdaság kiépítésében nélkülözhetetlen intézkedéseit. Ezért az 1999-es év is a gazdasági fejlődés helyett továbbra is a gazdasági, pénzügyi megszorítások évei közé tartozónak mutatkozik.
Mivel a gazdasági fejlődés ágazati stratégiák és programok alapján történő következetes megvalósítása még várat magára, a költségvetés maradt, 1999-re is, a fő gazdaságpolitikai eszköz a társadalmi, gazdasági reformok irányítására.
Ahhoz, hogy ezen szerepét betölthesse, a Költségvetési törvénynek a következő fontosabb alapelveket kell tartalmaznia:
- Biztosítsa a gazdasági környezet kiszámíthatóságát (jogszabályok stabilitása, kiszámítható lej leértékelődés, stb);
- A költségvetési bevételek reális körben való meghatározását, figyelembe véve a hatályos jogszabályi kereteket és az adófizetők reális fizetőképességét (alkalmazni kell a Közvetlen beruházások ösztönzéséről szóló törvényt, az exporttámogatás jogszabályait, a Hátrányos helyzető térségek fejlesztéséről szóló törvényt);
- A kis és közepes vállalkozások kiemelt támogatása és annak intézményes biztosítása;
- A helyi önkormányzatok közvetlen és reális költségvetési forrásokhoz juttatása; ezek intézményeinek (helyi pénzügyi hivatalok) megteremtése 1999. június 30-ig (1999. december 31 helyett);
- A különleges alapok képzésének és felhasználásának objektív, átvilágítható feltételrendszerhez kötése és legalább megyei szintre való lebontása (útépítés, mezőgazdaság, területfejlesztés, erdőtelepítés stb.);
- Az egészségügyi biztosítási pénztár (EBP) induló feltételeinek megteremtése (intézményrendszer, vagyon, pénzalapok, személyzet);
- Az oktatási és mővelődési intézmények mőködéséhez és fejlesztéséhez, illetve reformjához szükséges összeg biztosítása.
A tanácskozás résztvevői úgy értékelik, hogy a fenti alapelvek beiktatásával az 1999. évi Költségvetési törvény megfelelő kereteket fog biztosítani a rendkívül szükséges társadalmi és gazdasági átalakításhoz, az ország gazdasági talpraállásához. Az RMDSZ ehhez politikai támogatását nyújtja.
Javaslatait az RMDSZ fenn fogja tartani a koalícióban, a parlamenti szakbizottságokban, illetve a parlament plenáris ülésein.
Illyefalva, 1999. január 17.