1999

1999. április 8., csütörtök VII. évfolyam, 1453. szám

***      Az RMDSZ-vezetés szokásos heti sajtóértekezletére ezúttal csütörtökön, április 8-án délután került sor a Szövetség bukaresti székházában.

Bevezetőjében Markó Béla szövetségi elnök abban az értelemben nevezte rendkívülinek a sajtóértekezletet, hogy azon az RMDSZ vezetőkön Takács Csaba ügyvezető elnökön, Varga Attila képviselőházi frakcióvezetőn, Szabó Károly szenátusi frakcióalelnökön kívül részt vett Marius Lazőr, a kolozsvári Babeő-Bolyai Tudományegyetem lektora, az Etnikumközi Viszonyokat Kutató Központ (CCRIT) igazgatója és Horváth István egyetemi lektor (BBTE), a központ aligazgatója. Markó Béla szövetségi elnök röviden értékelte a szerdán a Cotroceni Palotában lezajlott kerekasztal jelentőségét, majd bejelentette a sajtóértekezlet javasolt témáját: az említett kolozsvári kutatóközpont által a romániai magyarság körében nemrég végzett közvélemény-kutatás eredményeinek bemutatása.

Ezt követően a két kolozsvári kutató ismertette a folyó év február hó folyamán készített közvélemény-kutatás alapelveit, fontosabb adatait és magyarázatokat főzött a sajtó megjelent képviselői között nyomtatásban szétosztott felmérés eredményeihez.

A szerdai cotroceni-i kerekasztal megbeszélésen elhangzottakra vonatkozó kérdésekre válaszolva, Markó Béla kifejtette, hogy bár az ország stratégiai célkitőzéseinek kérdésében  legalábbis a nyilatkozatok szintjén csaknem konszenzus van a politikai erők között, a konkrét kérdésekben, a reform megvalósításának módozatait, mikéntjét illetően már nem ugyanez a helyzet. Abban például mindenki egyetért, hogy a nyugati struktúrákhoz hasonló tulajdonviszonyokat kell megteremteni Romániában is, de a reform kivitelezésében, a tulajdonjog visszaállításában korántsincs teljes egyetértés. Ezért állandó konzultációra van szükség a politikai pártok, a civil társadalom, a munkáltatók és a szakszervezetek között, amit a létrehozandó és időközönként összeülő, szakértőkből álló konzultatív testület lesz hivatott lebonyolítani. A szövetségi elnök ugyancsak kérdésre válaszolva megerősítette az RMDSZ immár ismert álláspontját a koszovói válsággal kapcsolatban, vagyis hogy az RMDSZ szerint a NATO beavatkozása elkerülhetetlenül szükségessé és indokolttá vált, a népirtás, az etnikai tisztogatás megakadályozása végett, ugyanakkor az RMDSZ a válság politikai, tárgyalásos megoldásának híve, amint ez ismét lehetővé válik. Markó Béla hangsúlyozta, hogy az RMDSZ, a romániai magyarság szolidáris a jugoszláviai kisebbségekkel általában, de elsősorban az albán és a magyar kisebbségekkel, akiknek helyzetéért joggal aggódik. A pápa romániai látogatása kérdésében az erdélyi egyházak dolga kérni a szentatya erdélyi látogatását hangoztatta, és hozzátette, hogy a katolikus egyházfő esetleges erdélyi látogatása jótékony hatású lenne nemcsak a katolikus egyház, az Erdélyben élő, zömében katolikus vallású magyarok szempontjából, hanem a felekezetközi megbékélés és jó kapcsolatok megerősítése érdekében is.

 

***      Az április 8-i, csütörtöki, kormányülésen a Számvevőszék tagjává választott Segesvári Miklós helyett kinevezték Hunyad megye új alprefektusát, az RMDSZ által javasolt és támogatott Winkler Gyula vajdahunyadi mérnök személyében.

Winkler Gyula 1964. március 14-én született Vajdahunyadon. A temesvári Traian Vuia Mőszaki Főiskola Elektrotechnikai Karán szerzett elektronikus és távközlési mérnöki diplomát 1998-ban. Több vállalkozói továbbképző tanfolyamot végzett el 1995–1998 között: Vállalkozási továbbképző Program, Conservatoire des Arts et Métiers, Belfort, Franciaország; Menedzsment és marketing a nemzetközi gazdasági üzletkötés terén, Universitatea Ecologicő, Déva, 1997-ben; Térségi marketing, Szombathely, Vállalkozói Központ, 1998-ban; stb. 1988–1996 között mérnökként dolgozott különböző vajdahunyadi vállalatoknál, majd 1996-tól fejlesztési igazgatója a vajdahunyadi Remontin Kereskedelmi Társaságnak. 1995–1998 között a dévai Consul Rt. Igazgatótanácsának tagja volt. Alapító tagja és alelnöke a Hunyadi János Humanitárius Társaságnak és az EMKE vajdahunyadi szervezetének. A vajdahunyadi RMDSZ városi Etikai Bizottságának tagja 1993–1994 között. 1994-től a városi RMDSZ választmányi tagja, 1996-tól pedig RMDSZ tanácsos a Hunyad Megyei Tanácsban, az RMDSZ Hunyad Megyei Önkormányzati Tanácsának elnöke. Angolul és franciául jól, németül alapszinten, románul anyanyelvi szinten beszél. Nős, felesége óvónő.